HomeSki areály ⇒ Risoul / Vars

Skiareál Risoul / Vars

Potrebuješ viac informácií o lyžiarskych strediskách a Vars vo francúzskych Alpách? Na tejto stránke nechýba webkamera, recenzia skiareálu, mapa zjazdoviek a predpoveď počasia. Je tu taktiež info o zábave a našom festivale v roku 2013. Podrobnú prechádzku po Risoulu nájdeš na Big Snow blogu.

180km zjazdoviek
 • 18km čiernych
 • 116km červených
 • 46km modrých
Big Snow Jam v Risoulu
 • Spring Swing 2014 @ Risoul (21.- 30.3.2014) najviac slniečka, koncertov a parties za férových 7790Kč (309 eur) aj s dopravou a skipasom
 • Climax 2014 @ Risoul (4.- 13.4.2014) najviac slniečka, koncertov a parties za férových 6690Kč (269 eur) aj s dopravou a skipasom

Snowpark Risoul / Vars

Jibber sa v skiareálu Risoul / Vars vybláznia dosýta. Oficiálne sa uvádzajú tri snowparky. Poriadne upravené bývajú len dvaja z nich, ale features je v snowparku aj tak dosť. Ak trochu sleduješ new school scénu, určite videl si fotky z Vars a big air cez policajné auto. Začiatočníci si môžu dať prvú 360° v menšom snowparku s barely, potrubiami a raily. Upravovaná halfpipe bohužiaľ chýba, ale v Risoulu je celkom pekná prírodná halfpipe pod lanovkou Platte de la Nonne.

Festivaly v Risoulu

Prvý zimný hudobný festival sa konal v stredisku Risoul v roku 2001. Nejakú tú sezónu tu prebieha tiež najväčší český a slovenský ride festival Big Snow Jam. Aj v roku 2013 bude záver sezóny patriť kapelám, DJs a originálnym vychytávkam ako Bikini Ride a Madrac. Zisti si viac informácií o festivale Big Snow Jam Climax 2014.
Zaujímá Ťa, aký je vlastne v Risoulu nočný život, keď tam zrovna žiadny festival neprebieha? Pozri sa na aktuálne recenziu barov a klubov v Risoulu na BigSnowJam Blogu.

Top5 najlepších zjazdoviek

Skiareál ponúka návštevníkom 180 km zjazdoviek, nebudeme recenzovať jednu po druhej, ale vyberieme pár najlepších. Až budeš lyžovať v Risoulu alebo vyčíňať na boarde vo Vars určite to nezabudni aspoň párkrát otočiť na tejto svahoch:

 • Olympique ve Varsu je dlhá červená zjazdovka, spĺňa parametre FIS pre obrovský slalom. Dostaneš sa na ňu z lanovky Peyrol. Ak budeš po 1 200 metrovom zjazde stále svieži, môžeš si dať ešte raz toľko na nadväzujúce zjazdovke Olympique Inf.
 • Epervier v Risoulu je stredne dlhá čierna zjazdovka pod lanovkou Peyrefolle. Je to obzvlášť lahôdková záležitosť, keď je dosť snehu. Určite na nej nájdeš muldy a bez väčších ťažkostí sa s ňou spustíš aj na dve freeride trasy.
 • Freeride z Razisu Z hornej stanice lanovky Platte De La Nonne sa krátkym Hike dostaneš hore na Razis, odkiaľ sa môžeš spustiť ako pohodovejšie offpistou do Risoulu, tak aj pomerne náročným freeride do Risoulu
 • Stade de slalom Z hornej stanice lanovky Escondus vo Vars nemôžeš slalomový svah minúť.
 • Marmottes je pohodová modrá zjazdovka v Risoulu. Príjemné je, že je veľkú časť dňa na slnečnej stranne, takže je ideálna pre deti a všetkých, ktorí na lyžovanie a snowboardingu neznášajú tú zimu :-)

Máš chuť na ešte podrobnejšie recenziu skiareálu Risoul / Vars? Skvelé, začítajte sa do článku na Big Snow Jam Blogu

Ubytovanie a zázemie

 • Výhodou ubytovania v Risoulu je blízkosť lanoviek a vlekov. Väčšina apartmánov je hneď pri zjazdovke. Najbližšie na svah je to z 2* Les Melezes, o málinko ďalej sa v Risoulu môžeš ubytovať v 3* apartmánoch Foret Blanche a komfortných 4* štúdiách Les Balcons de Sirius. Apartmány v 2* - 3* kategórii nie sú práve najpriestrannejšie, na druhú stranu sú pekne vybavené a väčšina má umývačku a veľký balkón.
 • Wellness Na rozdiel od Superdévoluy je v Risoulu ponuka wellness považované za luxus, takže jedna návšteva wellness spa Thala Neige (50m2) Ťa vyjde na 11EUR, alebo si môžeš priplatiť za 4* ubytovanie v rezidencii Balcons de Sirius, kde už je bazén a sauna v cene ubytovania.
 • Bary a kluby Zabaviť sa v Risulu sa dá dobre. Všetci, čo s nami už išli na Big Snow Jam Climax, to vedia. Najväčšie terasy s ležadlami na svahu sú v La Tetras pri lanovke Peyrefolle, a jediný veľký klub v centre mesta je LeReflex. Ceny sú s vysokohorskou prirážkou, ale s 10 EUR na večer sa dá zabaviť a nebyť na suchu. Mimochodom na Big Snow Blogu je podrobná recenzia barov a klubov v Risoulu.
 • Obchody, požičovne, lyžiarske školy V stredisku je dostatok obchodov s potravinami i športovými potrebami. Nečakaj žiadnu veľkú nákupnú galériu, ale keď si zabudneš bundu alebo lyže, bez väčších ťažkostí to môžeš vyriešiť na mieste. Ceny športového vybavenia sú prekvapivo priaznivé. Požičovne lyží a snowboardov sú v Risoulu tri, požičovňa snežných skútrov je ale iba v stredisku Vars. Z lyžiarskych škôl stojí za zmienku francúzska lyžiarska škola ESF, aj keď cenovo lepšie Ťa určite vyjdú Big Snow Jam workshopy :-)

Počasie

Južné Francúzsko je dobre známe vysokým počtom slnečných dní v roku a to platí aj pre oblasť Južných Álp. Risoul a Vars uvádza 300 slnečných dní v roku, a aj keď realita bude asi málinko viac zamračená, jarné lyžovanie je v Risoulu skoro vždy idylicky slnečné.

Aké sú Tvoje dojmy?

Poznáš dobre francúzskej Alpy a ešte lepšie Risoul alebo Vars? Zdieľaj s ostatnými Tvoje dojmy, zážitky a tipy.