Lyžovanie a snowboarding vo Francúzsku

Zaujíma Ťa, prečo sme pre zájazdy Big Snow Jam vybrali skiareály vo francúzskych Alpách? Dlhá cesta do Francúzska je totiž vyvážená množstvom pozitív. Chceli sme veľa slniečka, nadmorskú výšku cez 2000m, zasnežovanie cez 50%, veľa lanoviek a dobré podmienky pre freeride. A potom ešte rozumnú cenu. Vybrali sme južné francúzske Alpy, konkrétne ski areály Risoul / Vars, Super Dévoluy a Les Orres

Risoul / Vars

Spojením lyžiarskych stredísk Risoul a Vars vznikol skiareál Risoul / Vars s 13 lanovkami a 180km zjazdoviek . Takže nech už jazdíš ako drak alebo ešte len začínaš, bez problémov si nájdeš zjazdovky, ktoré Ti budú vyhovovať. Terény pre freeride sú dobré a priaznivci new school určite ocenia 2 snowparky a prírodnú U-rampu. Zázemie strediska je nadpriemerné, reštaurácie, obchody, kluby aj bary sú v príjemnej vzdialenosti pešej prechádzky.

Super Dévoluy

Superdevoluy je ski areál sa 100km zjazdoviek , ktoré obsluhuje 6 lanoviek a 16 vlekov .
Stredisko je prepojené s La Joue du Loup, kde sú zjazdovky prevažne pre začiatočníkov, na strane Super Devoluy sú naopak svahy pre púokročilejší a vďaka novej "Sommarel" lanovke na sezónu 2013/2014 sa ešte zvýšilo počet kvalitných červených zjazdoviek. Terény pre freeride sú porovnateľné s Risoul, naopak new schol vychytávky sú lepšie: poteší snowbaord cross a airbagy na tréning trikov. Zázemie strediska je nadpriemerné, v južných Alpcáh unikátny je veľké športová hala s fitness centrom, lezeckou stenou a saunou.

Les Orres

Severná orientácia svahov v areáli Les Orres je zárukou kvalitnej snehovej pokrývky aj v jarných mesiacoch. Väčšina zo 100km zjazdoviek je ale aj tak umelo zasnežovaná. Stredisko ponúka 37 zjazdoviek všetkých úrovní obtiažnosti. Celková dĺžka zjazdových tratí je 100km a prevýšenie úctyhodných 1200m . Celkom je v Les Orres 8 lanoviek a 11 vlekov a najviac sa v stredisku bude páčiť stredne pokročilým, experti majú k dispozícii len 4 čierne zjazdovky. Aj keď po festivalovom programe na Big Snow Jam Original 2014 to asi nemusí byť až taká nevýhoda. Freestyleri ocenia 2 snowparky a bežkári 40km upravených stôp.

Puy St. Vincent

Skiareál Puy St. Vincent má 80 km jezdovek , 7 lanoviek a približne 10 hektárov terénu pre freeride. Je to malá freeride perla Francúzska. Nadmorská výška okolo 2800m a výhodná poloha v národnom parku Les Ecrins zaručuje najvyššiu kvalitu snehu v celej oblasti. Začiatočníci si môžu oddýchnuť na miernych svahoch, priaznivci carvingu môžu zakrojit oblúk na dvoch krásnych Super-G zjazdovkách. Pokročilí rideri ocenia okrem terénov pre freeride tiež možnosť jazdiť prevýšenie 1250m nonstop.

Alpy na juhu Francúzska? Viac ako skvelé počasie!

Lyžiarske strediská Risoul a Puy St.Vincent leží na juhu Francúzska v oblasti Južných Álp. Skiareály sú od seba vzdialené približne 40km a majú niekoľko spoločných rysov

 • 300 slnečných dní v roku
  Ak nemiluješ typickú Rakúskou hmlu, bude sa Ti v oboch ski areáloch južného Francúzska páčiť. Od februára do apríla už býva väčšina dní zaliata slnkom.
 • Ubytovanie priamo na svahu
  Tvoj program dňa môžeš zvoliť bez závislosti na cestovnom poriadku skibusu. Pohodlný prístup na zjazdovky je z každého Apatmánu na Big Snow Jam akciách.
 • Dostatok snehu aj na konci sezóny
  Obe strediská zasnežujú viac než polovicu všetkých zjazdoviek a vďaka vyššej nadmorskej výške sa v týchto skiareáloch sneh drží aj po Veľkej noci. Čerstvý prašan v apríli nie je v Risouu ani Saint Vincent výnimkou. Puy St. Vincent navyše profituje z blízkosti ľadovca Les Ecrins.
 • Snowparky a dobré zázemie
  Skiareály nepatria medzi luxusné, zázemie majú ale veľmi dobré. Lanovky sú moderné, zjazdovky sú upravované denne a shaping snowparkov prebieha pravidelne. Risoul a Puy St. Vincent kvalitou služieb prekonávajú najlepšie lyžiarske strediská v Česku a na Slovensku.
Časté otázky a odpovede
 • Ktoré stredisko je lepšie Risoul alebo Super Dévoluy?
  Ťažká otázka, záleží na uhle pohľadu. Z pohľadu počtu lanoviek a kilometrov zjazdoviek vedie Risoul. Z pohľadu freeride a snowparkov vedie Super Dévoluy, najmä vďaka skvelej dráhe na snowboardcross a väčšej ploche ľahko prístupných freeridov.
 • Ktoré lyžiarske stredisko má lepšie zasnežovanie zjazdoviek?
  Všetky strediska zasnežujú viac ako polovicu zjazdoviek, takže je jasné, že skiareály Risoul, Les Orres aj Super Dévoluy sú dobre pripravené na sezónu s malým množstvom snehových zrážok.
 • Aké sú snowparky v Risoulu Les Orres a SuperDévoluy?
  Snowparky vo všetkých troch areáloch sú dobré pre začiatočníkov i stredne pokročilých. Zoznam features bohužiaľ nie je známy pred začiatkom sezóny, ale na Big Snow Jam Blogu včas prinesieme podrobnejšie info.